Gerard Jaryczewski: Podział nieskończony

» ODPOWIEDŹ do: Być dobrym jak chleb – list na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2017

Szanowni biskupi, w ostatnich listach kategoria miłosierdzia przypominać zaczyna kategorię bytu, którą orzeka się o wszystkim. I w zasadzie dobrze, bo wszystko, co otrzymujemy z ręki Boga, jest przejawem Jego miłości, a sposób przejawiania się Bożej miłości dla nas, ludzi, po tej stronie życia, to właśnie miłosierdzie. I podobnie jak w filozofii, sam byt jako byt to jednak za mało.

Interesuje nas także nie-byt-jako-byt, jakim jest szczególna postać bytu. W tym duchu zastanowiłem się nad fragmentem Waszego listu, w którym przywołujecie słowa Dziejów Apostolskich: „uczniowie trwali w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach, a dobra materialne rozdzielali każdemu według potrzeby” (Dz 2,42-45).

Z tymi słowami skojarzyłem wczorajszy fragment z Ewangelii o właścicielu winnicy, który najmował pracowników o różnej porze dnia,  a na koniec wszystkim wypłacił równo po denarze, bez względu na nakład pracy (Mt 20, 1-16a).

Czy właściciel winnicy dał każdemu według potrzeby? Jeden miał siedmioro dzieci i rodziców na utrzymaniu, drugi tylko ojca, a każdy dostał tyle samo, po denarze, więc to chyba nie jest podział według potrzeb. To, że nie był to podział według zasług, to wiemy jasno z samej Ewangelii.

Cóż to więc za podział, ani według potrzeb, ani według zasług, który jednak budzi podziw wrażliwością na potrzeby i szacunkiem dla zasług?

Otóż jest to podział hojny. Hojność jest szczególnym przejawem miłosierdzia. Jest tak dalece jego przejawem, że mówi się o Bogu, że jest hojny w miłosierdzie.

Złośliwy powiedziałby, że to masło maślane albo tłumaczenie czegoś przez to samo, ale ja widzę w tym poetycki sposób na wyrażenie nieskończoności, która jest miarą i Bożego miłosierdzia, i Bożej hojności.

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu