Gerard Jaryczewski: Miara wszechmocy miłosierdzia Boga

» ODPOWIEDŹ do: Miłosierni czynem – list pasterski (2016)

Drodzy biskupi, kiedy przeczytałem statystyki dotyczące dzieł charytatywnych, przywołane w liście — o tysiącach pracowników i wolontariuszy, o milionach potrzebujących, którzy otrzymali pomoc — wpadłem w niepokój. W poniedziałek myślałem, że to dużo, we wtorek, że to mało, a w środę przypomniałem sobie historię króla Dawida, który zmierzył lud Izraela. Pomyślałem, że czasami lepiej nie mierzyć tego, co Bóg daje.

Jaka nie byłaby statystyka, te miary zawsze będą zarazem dość duże i nie dość duże — aż do czasu, gdy przyjdzie Pan, i wtedy mierzenie stanie się zbędne. Mierzenie to jeden z powodów, dla których czasami interesujemy się rzeczami na tym świecie. Kto jedzie samochodem, ten zazwyczaj nie śledzi na bieżąco, ile ma paliwa. Reaguje wtedy, gdy zapala się kontrolka rezerwy i działa wtedy, gdy tankuje.

Mijają tygodnie, a ja wciąż nie wiem, czy 3 mln osób, które otrzymały pomoc w kraju 36 mln obywateli, to dużo czy mało? Nie wiem, czy, odpowiednio, 100 tysięcy pomagających to dużo, czy raczej mało? Wielu potrzebujących nie otrzymuje pomocy, i nawet we współpracy Kościoła z państwami, ramię w ramię z bogatymi filantropami, niewiele jako ludzkość możemy.

Wiem natomiast, że gdyby na tym świecie był choćby jeden tylko człowiek potrzebujący pomocy, to Bóg przyszedłby po niego jak dobry pasterz po zagubioną owcę. Bo każdy jest dla Niego ważny. To jest miara wszechmocy Jego miłosierdzia: Bóg przychodzi do każdego. Maranatha.

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu