Gerard Jaryczewski: Skąd pochodzą Polacy?

» ODPOWIEDŹ do: Nowe życie w Chrystusie - list na 1050-lecie chrztu Polski (2015)

Szanowni księża biskupi, niektórzy są zdania, że naród polski wcale nie narodził się ze chrztem Polski przyjętym przez Mieszka. I poniekąd mają rację. Mieszko zgromadził w jednych rękach władzę nad różnymi plemionami, mówiącymi różnymi językami, mającymi różnych przodków.

Dopiero z upływem wieków plemiona te zbliżyły się do siebie trwale na tyle, że stworzyły państwo polskie. To były w zasadzie różne narody, nie jeden naród. Dopiero dłuższe trwanie jednego, wspólnego państwa dało warunki do ukształtowania narodu. Więzy między plemionami zostały ściślej zawiązane, poczuliśmy się rodakami — braćmi i siostrami jednej krwi.

Niektórzy zapewne twierdzą, że nie ma w takim razie czegoś takiego, jak naród polski w sensie pochodzenia biologicznego, że jakiś zlepek tylko jest. A inni zapewne twierdzą, że w sensie kulturowym Polska została na Kresach po II wojnie — tam najpierw była tłamszona i duszona przez komunistów radzieckich, teraz zaś po cichu umiera, traktowana lekce przez władze bieżącej polskiej organizacji państwowej. Że nie ma dziś narodu polskiego, że są tylko bękarty wojny.

To poglądy skrajne. Szukając poglądu umiarkowanego można jednak uznać — ze stosownymi założeniami, charakterystycznymi dla poglądów umiarkowanych — że narodu polskiego ani przed chrztem, ani zaraz po chrzcie, faktycznie nie było. Nie było też przed Mieszkiem I królestwa, a i on sam królem nie został.

Jeśli jednak naród narodził się dzięki państwu, które przez pierwsze wieki było królestwem, i jeśli warunkiem uznania królestwa na forum polityki europejskiej było przyjęcie chrztu przez władcę, to chrzest Mieszka I był spełnieniem warunku koniecznego, aby powstał polski naród.

W przeciwieństwie do porządku, w jakim chrzest jest udzielany ludziom — najpierw był zatem chrzest, potem narodziny królestwa, a z nim i narodu polskiego.

Skąd zatem pochodzą Polacy jako naród? Z nieba pochodzimy.

Nie wszyscy sie z tym zgodzą — nie szkodzi. Nie jesteśmy zapewne jedyni w tej sytuacji jako naród — i bardzo dobrze. Mamy się czego wstydzić jako chrześcijański naród — ale mamy też powody do słusznej dumy.

Nie musimy wreszcie do nieba dojść razem jako naród, zgodnie z biblijnymi proroctwami. Wiele wskazuje jednak na to, że mamy szansę.

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu