Marcin Trepczyński: jak zachwyca, skoro nie zachwyca?

» ODPOWIEDŹ do: List na XI dzień papieski 2011: człowiek modlitwy

Drodzy Ojcowie, Pasterze polskich chrześcijan. Bardzo chcę się inspirować JPII, otworzyć na Boga tak jak on. Chcę, by JPII mi w tym pomagał. Mam jednak pokorną prośbę – o radę, której u niego znaleźć nie sposób. Powiedzcie, jak dźwigać te kilogramy egzaltacji, którymi nas częstujecie? No bo jak mnie zachwyca, skoro nie zachwyca??

Choć bardzo go cenię i lubię (jako człowieka i mojego nowego błogosławionego), to właśnie jednak niestety „nie zachwyca”. Mam więc trochę problem z wypowiedziami z Waszego listu, typu:

  • „Wszyscy z radością przyjęli [ogłoszenie go błogosławionym]”,
  • „Ze szczególną wdzięcznością i nieukrywanym wzruszeniem przeżywali wyniesienie na ołtarze (...) jego rodacy”,
  • „tydzień wdzięczności Polaków za pontyfikat Jana Pawła II” „to naturalny odruch naszych serc, które czują obowiązek podziękowania Bogu za ten niezwykły dar”,
  • „Wdzięczność okażemy na różne sposoby”.

Możliwości są trzy. Pierwsza: że to ze mną jest coś źle. Bo czuję się rodakiem i chrześcijaninem, a jakoś się nie radowałem (choć ucieszyłem się, gdy tego pamiętnego dnia wieczorem samo mi się powiedziało: JPII, módl się za nami; przede wszystkim cieszyłem się jednak, że na chwilę będzie spokój od ciśnienia, by go SUBITISSIMO beatyfikować). Co więcej, nie wzruszałem się i nie mam naturalnego odruchu obowiązku dziękowania w podpowiedzianej formie. Druga możliwość: że nie zaliczam się do adresatów tych słów, co byłoby smutne. Jeśli zaś ani jedno, ani drugie, to pozostaje możliwość trzecia: że Ojcowie są niedoinformowani lub nie biorą pod uwagę, że każdy przeżywa trochę inaczej.

Świetnie natomiast, że w liście pojawiło się świadectwo Benedykta. On właśnie mówił za siebie, opowiadał o tym, co sam podziwiał u Jana Pawła II. Szkoda, że nie poszliście tu jego śladem, ale ulepiliście wielkie „my, Polacy” połączone z kolejnym peanem.

Trochę trudno to dźwigać. Zwłaszcza, jak z kogoś, kto wcale tego nie chciał, robi się gwiazdę i eksponuje się bardziej niż samego Chrystusa. Dlaczego to Nim się tak nie zachwycamy, skoro to On właśnie zachwyca?

Bardzo Was więc pozdrawiam, dziękuję za błogosławieństwo (licząc, że jednak list był też do mnie), proszę Was o radę ...i jeszcze o jedno: w Kościele, w homiliach i w listach – niech Boga, nie Papę zobaczę. I wtedy porwie nas modlitwa = spotkanie z Nim.

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu