Marcin Trepczyński: bardziej świętość czy Pan Bóg?

» ODPOWIEDŹ do: Jan Paweł II – świętymi bądźcie (list na Dzień Papieski 2014)

Czcigodni Ojcowie, przypominanie o wezwaniu do świętości jest bardzo ważne, bo na co dzień dziwnie łatwo się o nim zapomina lub w ogóle nie wiadomo, o co chodzi. Ale widzę w tym jedną pułapkę, o której poniżej.

„Kres drogi nawrócenia”, „pielgrzymowanie do Boga”, „naśladowanie Jego świętości”, „droga pokory, prostoty i ubóstwa, która sprawia, że jesteśmy wolni i szczęśliwi”, „dar i zadanie” – wszystko to prawda. Ale o co przede wszystkim chodzi w świętości? Kiedy ktoś jest święty? Wydaje mi się, że wtedy, gdy tak bardzo kocha Pana Boga, że całe jego serce do Niego należy: ciągle o Nim pamięta, wręcz czuje Jego obecność, Jemu poświęca to, co robi, Nim się wciąż cieszy itd., a cała reszta jest tego konsekwencją.

Gdy mówi się o świętości, zwraca się bardziej uwagę na samego człowieka, na jego pracę nad sobą i dążenie, by stał się taki a taki. To też ważne. Autorefleksja i taka praca są potrzebne. Ale wydaje mi się, że trzeba uważać, by ta perspektywa nie stała się dominująca, nie zamieniła się w samodoskonalenie się i nie przykryła tego, że przede wszystkim chodzi o Pana Boga na 100%.

Oczywiście, też pojawia się to w Waszym liście. Gdy jednak za bardzo zwraca się uwagę na samą świętość, to, co ważniejsze, może jakoś umknąć...

inne odpowiedzi:

Gerard Jaryczewski: Bitwa o świętość świata

Święci pasterze świętych!

Pozwalam sobie tak Was nazwać, bo i faktycznie jako chrześcijanie jesteśmy święci. Jak pisze św. Jan, „zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy”, choć z drugiej strony „jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy” (1 J 3, 1-2).

Wspaniale z tym fragmentem listu Apostoła współgra polskie słowo bądźcie, które można odczytywać w czasie teraźniejszym i przyszłym. Sami przypominacie, że zawołanie papieża: „Świętymi bądźcie!” jest echem Boskiego przykazania: „Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!” (Kpł 11, 45). Skoro Bóg tak przykazał, to da się realizować świętość tu, na ziemi, przed śmiercią.

» » »

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu