Gerard Jaryczewski: Konsekracja: więcej, głębiej, bliżej

» ODPOWIEDŹ do: Światło – list na Dzień Życia Konsekrowanego 2014

Drodzy biskupi-nazirejczycy,

Wasz list dał mi kolejną okazję przemyślenia starotestamentowego nazireatu, czyli ślubu wyjątkowego poświęcenia Bogu, który składali żarliwi Izraelici, kobiety i mężczyźni (Lb 6). Przypomnijmy sobie, co ślubowali: że nie będą ścinać włosów, że nie będą pili wina, że nie będą dotykać trupów, i że po zakończeniu nazireatu złożą ofiarę. Zawsze zachodziłem w głowę, jaki to ma sens?

Niektórzy byli nazirejczykami z polecenia Boga, jak mój bohater z dzieciństwa, Samson, albo jak ostatni prorok Starego Testamentu, Jan Chrzciciel. Oni mieli swoje szczególne zadania, nazireat był fundamentem ich dzieła Bożego. Ale ci, co wybierali nazireat z własnej, nieprzymuszonej woli, bez wskazanego zadania - po co to robili?

I po co księża noszą sutanny, zakonnicy habity, a biskupi te zagadkowe czapeczki? Po co duchowni ślubują - zamiast nieścinania włosów, niepicia wina i nietykania trupów - ubóstwo, posłuszeństwo i czystość?

Dziękuję Wam, drodzy biskupi, bo Wasz list rzucił światło, i chyba wreszcie zrozumiałem, po co to wszystko. Nazireat czy konsekracja są powiedzeniem Bogu: jestem gotów na wszystko, tu i teraz, poślij mnie, jeśli zechcesz.

Każdy z nas, ochrzczonych, może przeżyć taką chwilę, gdy powie w sercu: Boże, jesteś tak dobry, chcę dać Ci z siebie więcej, chcę głębiej zanurzyć się w Twoją miłość, chcę być blisko Ciebie tak, jak niemowlę chce być blisko mamy. Nie każdy tę chwilę przeżywa, ale chrzest znosi wszelkie granice, które zbudował Szatan i grzech, i każdy ochrzczony może taką chwilę przeżyć. I to już jest dobre, to nawet zwykle wystarczy.

Ale niektórych z nas Bóg powołał do bycia znakiem nieskończonej hojności Boga. Wszyscy jesteśmy stworzeni na obraz Boży, ale w nazirejczykach i konsekrowanych Bóg konturem podkreślił, że jest hojny w stopniu niepojętym, że nie ma w Nim granic. Bóg mógłby stworzyć świat takim, jak go widzieli starożytni, z niedostępnym niebem i obrotami sfer niebieskich, a wynalazców obdarzyć mniej lotnymi umysłami. Ale stworzył naprawdę wielki i naprawdę wspaniały swiat, wciąż dostarczający niespodzianek. Bóg kocha nadmiar. Dlatego dał Izraelowi nazireat, a Kościołowi - zakony i śluby ewangeliczne.

Życzę Wam, drodzy biskupi-nazirejczycy, wytrwałości w naśladowaniu świętości Boga - w Jego pragnieniu więcej, głębiej i bliżej.

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu