Ewa Wasilewska: Zmarnowana szansa

» ODPOWIEDŹ do: Wszyscy zacznijmy wychowywać (2011)

„Wszyscy zacznijmy wychowywać” – co za ze wszech miar słuszny apel! Już widzę siebie, jak stoję w kościele i słucham tych obiecujących słów.

Cóż one obiecują? Może w liście będzie coś o tym jakim wychowywanie jest fascynującym zajęciem, ile mogą na nim obie strony – wychowywana i wychowująca – skorzystać? Może o związanych z nim trudach, np. szczególnie aktualnym dziś problemie samotnego rodzicielstwa? O tym, jakiego wychowywanie wymaga hartu ducha w rzeczywistości, która zmusza do zachowywania swoich poglądów moralnych tylko dla siebie? ??e wychowanie to coś więcej niż misja szkoły – to interes całego społeczeństwa… Temat listu zapowiada sporo konkretów – kto ma wychowywać (wychowawcy, księża, my wszyscy, cała wspólnota katolików w tym kraju?); kogo (dzieci, siebie samych, wszystkich napotkanych ludzi?); co to wychowanie oznacza i do czego ma zmierzać. Wspaniały pomysł Tygodnia Wychowania też pozwala się spodziewać konkretów: czego się od nas, wiernych, oczekuje – modlitwy, uczestnictwa w seminariach, ustępowania starszym w tramwaju?

Niestety dostajemy list, którego treść można zawrzeć w kilku znanych wszystkim zdaniach: Kiedyś wychowanie było tradycyjne a teraz rodzice mają dla dzieci mniej czasu. W wychowaniu pomagają im szkoła i Kościół, który podejmuje wiele cennych inicjatyw szczególnie wspierając nauczycieli w ich trudnej misji. Aby dobrze wychowywać należy określić cele i dbać o ducha i charakter, a nie tylko o umiejętności praktyczne. A najlepsze, co można dać dziecku, to wiara. A Tydzień Wychowania? Po przeczytaniu listu znamy tylko jego datę.

Widzę, jak powoli mina mi rzednie. A więc zmarnowana świetna okazja do włączenia wierzących w pożyteczne działania, które mogłyby ugruntować naszą wiarę, poszerzyć wiedzę, budować poczucie współodpowiedzialności za Kościół. Szkoda.

inne odpowiedzi:

Misza Tomaszewski: Znak sprzeciwu

Drodzy Ojcowie,

Fakt pochylenia się przez Was nad problemem wychowania przyjmuję z wdzięcznością. Natychmiast jednak pozwalam sobie z pokorą dopytać, o jakim wychowaniu mówimy.

» » »

Marcin Trepczyński: dobry strzał

Być może trochę ten list za długi. Najważniejsze, że jest najważniejsze: jasne określenie, do czego nie może się ograniczyć wychowanie i co jest jego celem. Pewnie dla wielu to banał. A jednak chyba warto go powtarzać.

» » »

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu