Marcin Trepczyński: dojrzali agenci Pana Boga

» ODPOWIEDŹ do: Przedłużenie miłosiernych dłoni Boga

Drodzy Ojcowie. Niby jest tak, że pewne rzeczy się wie i już. Jednak list ten jeszcze mocniej uświadomił mi, że pewne rzeczy po prostu trzeba sobie nawzajem co jakiś czas powtarzać, bo codzienność często sprawia, że choć się o nich wie, to jednak jest to wiedza schowana gdzieś w jednej z głębokich szuflad. A chodzi mi tu o perspektywę, o której przypomnieliście – o widzenie siebie jako dojrzałych w miłosierdziu agentów Pana Boga.

Prawda jest bowiem taka, że ostatnio, gdy rozmyślałem o miłosierdziu, ograniczałem się wyłącznie do tego, że miłosierny jest Bóg. Zupełnie uciekło mi natomiast, że – jak zwracacie uwagę w liście – powinienem, doświadczając Jego miłosierdzia, samemu dojrzeć do bycia miłosiernym i starać się, by Bóg działał przeze mnie w świecie. A przecież przyjęcie takiej perspektywy odmienia całe spojrzenie na rzeczywistość! Gdy staję się dojrzałym w miłosierdziu agentem Pana Boga, doświadczam w pełni Jego obecności, a każdego człowieka, nawet jeśli wyrządza mi zło, traktuję jako kogoś, komu mogę przynieść pomoc.

Niby to już wiedziałem. A w codzienności – jak wspomniałem – uciekło. Dziękuję Wam więc za ten list, za słowa Benedykta i św. Faustyny oraz... za przywrócenie tej perspektywy. Właściwej perspektywy!

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu