Marcin Trepczyński: o to właśnie chodzi

» ODPOWIEDŹ do: Zostawić to, w czym się tkwiło – list na Dzień Życia Konsekrowanego 2013

Kochani Ojcowie, to najlepszy z listów, jakie czytałem. Bardzo zgrabnie i klarownie przedstawiacie w nim sedno chrześcijańskiego życia. Do tego świetnie pokazujecie w nim, że choć życie konsekrowane różni się od życia świeckich, to odnosi się do tego samego modelu – pozostawiania wszystkiego, by spotkać Chrystusa.

Dziękuję, że zwróciliście uwagę na radykalizm chrześcijańskiego życia. Nie tylko zakonnica czy zakonnik zostawia wszystko. Ich postawa jest dla nas wzorem. Ale też każdy z nas musi odwiązywać się od wszystkiego, co go wiąże, nawet jeśli okaże się, że po tym zabiegu ma z powrotem wejść w te same relacje. Będzie z powrotem uczniem, studentem, matką czy ojcem, dzieckiem swoich rodziców, muzykiem lub murarzem, przyjacielem swoich przyjaciół, pracownikiem lub szefem. Ale zarazem będzie kimś innym – lepszym – kimś, kto w pełni należy do Chrystusa, bo po etapie „odwiązania”, a przed etapem „powrotu” spotkał właśnie Jego i z Nim przede wszystkim się związał. Chrystus nie jest wtedy dodatkiem dorzuconym jako kolejny element układanki życia; jest jego kamieniem węgielnym, na którym opierać się będą wszystkie inne relacje.

Dziękuję, że pokazaliście, jak ważne jest odchodzenie jako przebudowywanie relacji i jak jest ono potrzebne, aby osiągnąć dojrzałość, dorosłość. Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Mam nadzieję, że listem tym zaczniecie głęboką debatę o prawdziwym dojrzewaniu.

Dziękuję, że mocno podkreśliliście cel odchodzenia. Nie chodzi w nim o porzucanie, by poczuć się swobodnie. Jak zauważyliście, już na samym starcie chodzi o tęsknotę za czymś więcej, za żywą relacją z Chrystusem. I też samym celem odchodzenia jest właśnie silniejsza więź z Nim samym – pełnia życia w Bogu. To samo sedno chrześcijańskiego powołania. O to właśnie w nim chodzi. A tak rzadko się o tym mówi, i chyba równie rzadko się o tym myśli.

Nie wiem, jakie będą dalsze losy tego listu i czy zostanie on zauważony i dostatecznie przemyślany. Dobrze  by było. Bo to bardzo ważny tekst.

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu