Marcin Trepczyński: wykładnia królowania

» ODPOWIEDŹ do: List o królowaniu Chrystusa

Cieszę się, Ojcowie, że wypowiedzieliście się w tej sprawie jednym głosem (chociaż, jak się właśnie zorientowałem, wiele osób ma nadzieję, że jest inaczej, czyli że nie jest to głos wszystkich biskupów). Dziękuję też za zgrabną wykładnię Chrystusowego królowania (pkt 4 listu). Zaskakujące (przynajmniej dla mnie) akcje dnia dzisiejszego pokazują jednak, że jest jeszcze trochę do zrobienia ut unum sint. No i warto jeszcze odnieść się krótko do pkt 5, czyli „wniosków duszpasterskich”.

Dlaczego jest dużo do zrobienia? Bo w dniu, w którym odczytywany jest list, nawet w kościele, gdzie nie ma obowiązku odczytania go, pojawiają się niespotykane tam wcześniej osoby, które w kruchcie rozdają broszukrę pt. Obudź się Polsko! Dokonaj intronizacji! Jezus Chrystus Królem Polski! W środku zachęta, by „indywidualnie, w grupach czy w parafiach” dokonać „Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla Polski”, a także m.in. cytaty ze św. Józefa Bilczewskiego, kard. Adama Sapiehy i kard. Wyszyńskiego oraz skrót idei ks. Tadeusza Kiersztyna z broszury Czas zwodzenia; do tego wkładka w postaci tekstu ks. Stanisława Małkowskiego, który pisze, że gdyby został poproszony o odczytanie tego „orędzia” biskupów, to by tego nie zrobił, powołując się na klauzulę sumienia, i który wyraża nadzieję, że nie wszyscy polscy biskupi sprzeciwiają się intronizacji.

Można to zinterpetować jako bunt. Ale według mnie warto by było jeszcze porozmawiać i dowiedzieć się m.in., komu o jakie królowanie i jaką intronizację chodzi. Bo mam wrażenie, że pomysłów jest więcej niż jeden. I być może ci, którzy nie mają na celu obwołania Chrystusa królem Polski w drodze uchwały sejmowej, myślą podobnie.

I jeszcze mały komentarz do pkt 5: przykuły moją uwagę dwa stwierdzenia. Po pierwsze, owo kluczowe: Myślenie jednak, że wystarczy obwołać Chrystusa Królem Polski, a wszystko się zmieni na lepsze, trzeba uznać za iluzoryczne, wręcz szkodliwe dla rozumienia i urzeczywistniania Chrystusowego zbawienia w świecie. Zgadzam się z tą tezą, jednak rodzi się pytanie, czy tzw. ruchy intronizacyjne tak właśnie głoszą (czy uważają, że wystarczy to, by wszystko zmieniło się na lepsze), czyli czy argument trafia w sedno. Po drugie: Chodzi o umiłowanie Jezusa do końca, oddanie Mu swego serca, zawierzenie Mu naszych rodzin, podjęcie posługi miłości miłosiernej i posłuszeństwo tym, których ustanowił pasterzami. Wyboldowane wyrażenie bez dookreślenia, o co chodzi, wygląda podejrzanie.

Poza tym, bardzo dziękuję za ten mądry list. Wiele spraw stawia on jasno. I osobiście mam nadzieję, że wielu przekona, że jako Polacy spokojnie możemy od razu głosić wszystkim prawdę nie częściową, ale pełną: że Chrystus jest i od zawsze był Królem Całego Wszechświata!

 

inne odpowiedzi:

Marek Przychodzeń: Pytanie w sprawie królowania Chrystusa

Pytanie moje może nie jest najbardziej aktualne czasowo, albowiem list Komisji Episkopatu Polski, o którym mowa, przyjęty został w dniach 2-3 października 2012 roku, a nie na przykład 24 lutego 2013, niemniej jednak sprawa, którą porusza, a mianowicie kwestia realizacji królestwa Jezusa na ziemi, jest jak najbardziej aktualna merytorycznie, a wręcz dotyka kwestii palącej. List ten wywołał zresztą sporo zamieszania i odbił się szerokim echem wśród intelektualistów.

» » »

bp Adam Bałabuch

Diecezja Świdnicka, bp pom.

bp Henryk Tomasik

Diecezja Radomska

bp Zdzisław Fortuniak

Archidiecezja Poznańska, bp pom.

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieźnieńska

em. prymas Polski

bp Edward Dajczak

Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

abp Stanisław Gądecki

Archidiecezja Poznańska

przewodniczący KEP

abp Józef Michalik

Archidiecezja Przemyska

bp Janusz Stepnowski

Diecezja Łomżyńska

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja Katowicka

bp Damian Andrzej Muskus

Archidiecezja Krakowska, bp pom.

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Łódzka

z-ca przewodniczącego KEP

abp Wojciech Polak

Archidiecezja Gnieźnieńska

prymas Polski

bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja Sandomierska


dobre info o biskupach:


nasz Biskup:
najnowsze wypowiedzi:

Bp Czaja: to będzie początek dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim

KAI, 2016-01-28

„Akt intronizacyjny w Krakowie – Łagiewnikach nie będzie zwieńczeniem, lecz początkiem dzieła intronizacji Jezusa Chrystusa w Polsce i w narodzie polskim” – zapewnia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja – przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

zobacz na ekai.pl

Abp Gądecki na synodzie: nie mamy władzy, aby zmieniać doktrynę Kościoła

KAI, 2015-10-12

Osoby żyjące w powtórnych związkach małżeńskich nie powinny uważać się za odłączone od Kościoła, choć - nie będąc w stanie łaski uświęcającej - nie mogą przystępować do Komunii świętej - to główne przesłanie wystąpienia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego na synodzie w Rzymie. "Tak jak przypomniał nam Papież Franciszek, my tu

zobacz na ekai.pl

Abp Hoser: synod nie będzie tworzył prawdy przez głosowanie

KAI, 2015-10-06

Synod nie jest parlamentem i nie będziemy tworzyć prawdy przez głosowanie, a tylko będziemy tej prawdy szukać i odczytywać tak, jak Duch św. nam pozwala. Te słowa papieża Franciszka uznał abp Henryk Hoser za bardzo ważne, podsumowując pierwszy roboczy dzień obrad XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesny

zobacz na ekai.pl
odpowiadamy.eu - na listy się odpowiada

(c) odpowiadamy.eu